מהאולפנה לסיירת אפונה וגזר

את רוצה את ה"שוס" ? אוקיי… נולדתי לשם אסתר למשפחה דתית. כך פתחה אלמוג גולד-רוטנברג את השיחה.

בילדותה נדדה המשפחה בין דירות בשל מקצועו של האב, שהיה מהנדס מערכות לחימה בצבא. ובתיכון "מצאה" עצמה באולפנה, (פנימייה לבנות שמנת דתיות), רחוק מהבית ומהאוכל של אמא… אאוץ!

ארבע בנות בחדר, הכל מובנה ומסודר, יוצאות פעם בשבועים. באין אוכל ביתי התנחמו הבנות באוכל המאתגר תזונתית שהיה – עוגות חנק, מאכלים רווי שמן (ולא שמן זית משובח…). "אכלתי וחלמתי ללמוד אומנות".

לשמחתה, בסוף י' העיפו אותה מהאולפנה כי השתזפה בשבת  במכנס קצר וגופייה (רחמנא לצלן). אה …וגם הייה איתה בחור דתי שבא לבקר… הוחלט שהיא לא מתאימה למסגרת. יששש!

למרות שפינטזה ללמוד אומנות בתלמה ילין, הגיעה בסופו של דבר למגמת אומנות בבי"ס דתי (איך לא?). ציירה, צילמה ונשמה לרווחה.

בגיל 17 שינתה את שמה מאסתר (ע"ש סבתה שנפטרה מסרטן) לאלמוג. למה אלמוג ? סימל לה ים ועומק. "השם אלמוג שינה לי את החיים" אומרת אלמוג בהחלטיות.

מגיל צעיר לא התחברה לעולם הדתי. שאלה שאלות והתשובות לא סיפקו אותה. כשיצאה מהבית לשירות לאומי החלה להתרחק. שם הייתה מדריכת טיולים וגם לבשה מכנסיים בפעם הראשונה. "עם 17 ק"ג יותר מהיום, הילדים שהדרכתי דחפו אותי במעלה הגבעה ודירדרו אותי במורד".

ובזמן שהדמיון שלי עבד שעות נוספות עם התיאור הנ"ל, עברה אלמוג לידיה האמונות של עינב נפוסי, המאפרת המקסימה שלנו. עינב בעלת צהרון מצליח בגבעת שמואל, למדה איפור מקצועי אצל עדה לזורגן ואיפרה בחדשות 10, בתוכניות טלוויזיה, הפקות אופנה וכו, במקביל לקריירה ניהולית של 16 שנה בג'יימס ריצ'רדסון. את מעבר הקריירה שלה היא מגדירה כ"הזדמנות שפוגשת מוכנות".

הטיפ של עינב  – הכנת הפנים לאיפור חשובה לא פחות מהאיפור עצמו. הפנים צריכות להיות נקיות ומוזנות בקרם פנים טוב (שמתאים לעור). לעור יבש ממולץ למרוח חמאת שיאה על השפתיים ומסביב לעיניים. אם הפנים לא מוכנות כמו שצריך (בסיס טוב) האיפור לא יראה טוב.

נשים אמיתיות - אלמוג גולד-רוטנברג

אלמוג למדה תואר ראשון בתולדות האומנות באוניברסיטת תל אביב. במקביל עבדה כתחקירנית בטלויזיה בתכנית "ערב חדש", כחלק מפרוייקט משותף של אוניברסיטת ת"א והטלויזיה החינוכית וגם ככתבת תרבות בידיעות תקשורת. אח"כ "התגלגלה" לאסטרטגיה ותקשורת דרך הצעת עבודה של הדיבוק – אתר האונליין הראשון לספרים – שחיפש מרקום (Marketing Communications).

אלמוג מאד מחוברת לטקסטים ומילים, עוד מהעולם הדתי, וגם בקליניקה מתעסקת הרבה עם הדיבור שלנו על אוכל. השימוש במילים שליליות כגון "חטאתי, תקעתי" מעורר רגשות אשם ומוריד. במקום זה היא משתמשת ב"התפנקתי" – כשמתפנקים על עוגה ההרגשה היא אחרת, לא "תוקעים" אותה בעמידה ומרגישים אשמה. זה פשוט עובד. הבחירה של המילים היא קריטית להרגלי אכילה (וגם לדברים נוספים).

"כדוסית לשעבר המילה חטאתי על אוכל לא מקובלת עלי. זה גורם לשנאה עצמית שמובילה להענשה עצמית. אני יודעת כי עברתי את זה בעצמי".

רגע לפני תחילת הצילומים, אלמוג עוברת לידי זיוי ברקי הסטייליסטית, בעלת המותג Styleme לבגדי מעצבים וסטיילינג. זיווי עבדה כל חייה הבוגרים בהייטק. כשבעלה פוטר, חיפשה דרך להרוויח כסף נוסף. היות ותמיד אהבה להתלבש והחמיאו לה על בחירת הבגדים, חשבה שאולי יש משהו בזה. זיוי למדה סטיילינג עם חברה וחשבו לפתוח בוטיק בגדים יחד. שבוע אחרי הפתיחה החליטה החברה, שזה לא בשבילה, אבל זיוי לא ויתרה. מאד נהנית לפגוש את הנשים ולדבר. לפני שפתחה את הבוטיק חשבה איך היא הייתה רוצה את חווית הקנייה. התשובה הייתה ברוגע. שנשים תגענה באיזי, בלי לחץ, אפילו עם הילדים. "סטיילינג ברגוע, אחד על אחד, עם ספת פסיכולוג ירוקה"  🙂

הטיפ של זיוי – לבחור פריט אחד שהוא וואו. למשל נעליים הורסות או חולצה מיוחדת. לא להתפתות לגם וגם. זה רק מקלקל.

נשים אמיתיות - אלמוג גולד-רוטנברג

 

מהטלויזיה "התגלגלה" להיות יועצת אסטרטגית, תקשורת דוברות ויחסי ציבור (אין ספק שגלגולים זה הספציאליטה של אלמוג…).  לדידה הכל קשור. גם בתזונה חלק מהעניין זה אסטרטגיה. איך לנהל את האכילה במקום שהאכילה תנהל אותנו. בזה היא מתמחה. "לכל אחת יש את האוכל שמתאים לה, לטעם שלה, למטבוליזם ולאורח החיים."

כיועצת תקשורת התעסקה בתרבות ובארגונים חברתיים. מצד אחד הסתובבה עם השמנא והסלתא באירועי תרבות, מצד שני הסתובבה בבתי תמחוי ובבתים של אנשים שהמקרר שלם ריק, במסגרת עבודתה עם ארגון לתת – עולם מרתק ומדכא כאחד.

כרגע מנהלת קליניקה משגשת בשם סיירת אפונה וגזר להרגלי אכילה בריאים ומנחה סדנאות מצליחות לתזונה. החלום שלה, הוא להקים פרוייקט קהילתי (במקביל לעבודתה), שייתן לאמהות חד הוריות הכלים לנהל נכון את התזונה, במסגרת המינימום שהן מקבלות מסלי המזון, (שמוכתב ע"י העמותות). כרגע במרוץ החיים אין לה עוד זמן, אבל זה עוד יקרה. אין לנו ספק …

אחרי שנים של יעוץ אסטרטגי עשתה תואר שני בתקשורת פוליטית (עדיין לא ברור איל התגלגלה לשם). כשסיימה את התואר שני התכוונה (בשוונג) להמשיך לדוקטורט, אבל משהו פנימי עצר אותה. לא הייה לה מדוייק. היה לה משרד מצליח ליעוץ אסטרטי, ומזה 5 שנים הייתה גרושה עם ילד (הספיקה כבר להתחתן בגיל 22). הבינה שהיא רוצה בן זוג לחיים, משפחה ועוד ילדים, בקיצור להתיישב (איפה בדיוק עמדת קודם יקירה ?) .

גם משהו בעבודה לא הסתדר לה. התקשורת השתנתה, והיא לא התחברה לתוכניות הריאליטי, שהחלו להציף את המרקע.

לקחה פסק זמן להסתכל על החיים, "להיות" ולא רק "לפעול", ולהבין מה היא יודעת ואוהבת לעשות חוץ מיעוץ אסטרטגי.

נשים אמיתיות - אלמוג גולד-רוטנברג-1

כאשר הסתכלה אחורה קלטה, שבמהלך השנים שינתה אט אט את אורח החיים שלה, מהתמכרות לדיאט קולה, פיצות ומגנום לתזונה מאוזנת ובריאה יותר. למה ?  משום שההתייאשה מלספור קלוריות.

הבינה שהדרך המוכרת (והלא חביבה) של מניעת דברים מעצמנ ותחושת הרעב התמידית – זה פשוט לא עובד!

משם הדרך ללימודי נטורופטיה הייתה קצרה.

ההתמחות של אלמוג היא הנחיית קבוצות לאורח חיים בריא. לא נשקלים ולא סופרים קלוריות. כולן מופתעות שאפשר לאכול טוב ולרזות. אכילה טובה, של אוכל אמיתי, שלא מסונתז במעבדה ולא רוטט כמו לחם קל. הרעיון הוא לפרגן לעצמנו באמת ולהיות שמחים באכילה שלנו ובעצמנו. התהליך אמור להיות כיפי!

וכמו שכבר הספקתן להכיר את אלמוג, גם את נושא בן הזוג היא תיקתקה. פגשה אותו, מאחורי המצלמה, בפיקניק של חבורה עליזה, שיצאה עם אחד מהם, שם פגשה את בחיר ליבה שהסתתר מאחורי עדשה של מצלמה. אבל היא יצאה באותו הזמן עם בחור אחר מהחבורה, שלשמחתה ערך את שיחת "זה לא את זה אני" זמן קצר אח"כ. ואז הסתבר במשך 3 שנים היא ובעלה לעתיד היו שכנים (במרחק רחוב אחד) וישבו באותו בית קפה, ולא ראו אחד את השני. "הייתי כל הזמן בטלפון ולא הרמתי ראש". היום הם נשואים עם ילדה משותפת – "קינוחית" – אצל אלמוג הכל עובר דרך התזונה 🙂

כל כך הרבה מעברים בחיים – איך את עושה את זה ? מה עם הפחדים משינוי ?

יש לה המון פחדים אבל חייבת להיות במקום שמדוייק לה. לפי המודל של מעגל השינוי (עובדת איתו גם בתזונה, אבל מתאים להרבה דברים בחיים), התהליך הוא: הבנה – החלטה – פעולה – שימור.

לוקח לה הרבה זמן להתבשל עם ההבנה עד להחלטה. אבל שלב ההחלטה עד לפעולה אצלה הוא  זריז.

"כל השינויים שעברתי, מהיציאה מהעולם הדתי, דרך הגירושים והיעוץ האסרטגי –  היו נכונים. תמיד יש סיבה למה לא, תמיד זה לא הזמן המדוייק. צריך לקפוץ למיים מה יש להפסיד ?"

נשים אמיתיות - אלמוג גולד-רוטנברג

בעולם הדתי תרבות האכילה היא מאד משמעותית, עם 3 סעודות מצווה בשבת, אבל סלט נכנס לתפריט רק בשנים האחרונות. התוצאה הייתה שכיסינו את עצמנו בשמלות וחצאיות. ואיך את ירדת במשקל ? זה היה תהליך הדרגתי של שנים.

הטיפ של אלמוג

שימו לב למילים שאתן בוחרות לדבר על עצמכן ועל האכילה שלכן – תקעתי, פשעתי, חטאתי – הן מילים שמורידות. החלפנה אותן בהתפנקתי. ההבדל בהרגשה הוא עצום וזה עושה את העבודה.

גם את המילים שאנו אומרות לעצמנו – אני לא מסוגלת, אני לא יכולה, מפגרת, לוזרת  – צריך להחליף. רוב הנשים כועסות על עצמן, כשהן חורגות, ואז הן יורדות על עצמן ומענישות את עצמן. זה מעגל מתסכל שמוריד – שום תפריט לא יעזור!

בעבודה שלה היא מדייקת לכל אישה את מה לאכול ואיך. מתייחסת גם ללמה אנו מסתערות בערב על אוכל – קוראת לזה "תסמונת האי הטרופי". הילדים ישנים, העבודה הסתיימה, יש שקט בבית. את נושמת ומדמיינת עצמך על אי טרופי, אבל במקום חתיך עם עלה תאנה ומשקה קוקוס, קופצים עליך מהארונות הוופלים והשוקולדים. הפיצוי שמגיע לך…

אלמוג בעד להתפנק ולאכול טוב, גם במסעדות, ולא לעמוד שעות ולבשל – צריך להיות ריאלים.

על מה את מתחרטת ? כאשר למדתי לתואר ראשון, ישנתי יום בשבוע אצל דודה שלי בתל אביב, אבל כל כך הייתי מפוחדת (עוד הייתי עם חצי רגל בעולם הדתי), שלא יצאתי אל העיר. שואלת את עצמי ולא מבינה – איך יכול להיות שלא מיציתי את כל האפשרויות שלי אז ?

היום גרה ועובדת במרכז תל אביב, אבל חייבת מדי פעם כמה ימים בטבע, להתנתק מהכל ולהרגע.

מה עושה לה טוב ? ארוחה טובה (כמובן), ל"נשנש" את הילדים …

משפט לסיום ? "דפקתי את הנאום של הלייף" 🙂

נותרנו ללא מילים לאחר סיום שכזה. לכבוד היה לנו לארח את אלמוג, את מקור השראה לכולנו !

One comment on “מהאולפנה לסיירת אפונה וגזר

  1. אישה מרשימה שאת ובהחלט מעוררת השראה אצלי ברגע זה לקום ולעשות את השינוי שלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *