החיים שלי הם נטו תשוקה

"אני מאושרת שבאתי לפרוייקט הזה…" פתחה ברברה ואמרה. "מאד חשוב לי, כי אני מלמדת המון נשים, מוכשרות מקסימות, ואני רואה את הקושי העצום בלהיות אשת מקצוע ואמא לילדים קטנים. אך יש גם מחיר בלהיות אמא במשרה מלאה. הילדים גדלים ופורחים מהקן ונשארת אשה לא מוגשמת…".

"אני לא אומרת את זה ממקום שיפוט " מדגישה ברברה, ”אישה שיש לה עצמאות כלכלית, יש לה גם ביטוי במשק הבית, יש לה מילה שווה. אבל להביא משכורת גבוהה זה דורש מטפלת ומלווה בהרבה יסורי מצפון. "

ברברה לא מתעסקת עם יסורי מצפון. לדעתה, אפשר לגדל ילדים בלי שהאמא צמודה לצוואר, ומבלי להגיש את המרק במו ידיה בשעה 12:30 בצהריים.

"ילד לא צריך 1000 צעצועים. הוא צריך מבוגר אחד שיאמין בו. המשמעות של להיות אמא הוא לגדל ילדה (או ילד) שהיא עצמאית, שיש לה יכולת בחירה, והחלטה נבונה ומושכלת. התפקיד האמיתי של אמא זה לא להיות ספקית סיפוקים ולא מש"קית בידור או קרקס מדרנו. הקטע החשוב של הורות הוא לגדל ילדים עצמאים בוגרים, שיוכלו לעמוד בחיים האלה, להתמודד ולא להתפרק. לדעת להפוך כל שבר להזדמנות, ולקחת החלטות מגדילה ולא מפחד."

ברברה ברזין, בת 56, היא אדריכלית פנים, המתמחה בעיצוב פנים ובתכנון מגורים. הסטודיו ובי"ס לעיצוב פנים שלה, "ברברה ברזין", פועל בשיטת האומן והשוליה, וזאת כדי לגשר על הפער הקיים בין הלימודיים התיאורטים והחיים האמיתיים.

הסטודיו של ברברה הוא מקום של אִמהוּת, וברברה היא האמא של כולן. יש שם תמיכה, תיגבור וחיזוק. הקטע החברתי חשוב מאד ומשפיע על עולמות נוספים. "בסטודיו שלי אני גם מתעסקת בלחזק נשים ואמהות. לתת להן את ההבנה שאפשר להיות אמא מדהימה גם אם העט לא נופלת ב 16:00. אפשר להביא מבוגר אוהב אחר (מטפלת, סבתא וכו') ואמא יכולה לבוא גם בשעה  18:00 (או רחמנא לצלן, מאוחר יותר).  לא קרה שום דבר… אמא גם לא חייבת לאפות עוגה, היא יכולה לקנות במו ידיה . משהו לחשוב עליו…"

ברברה, המכונה בפי תלמידותיה מאסטרו, מסבירה את הכינוי: "אני מגדלת להן כנפיים גדולות כדי שתוכלנה לעוף בסופה ובחושך ולהגיע (ובזמן 🙂 ) ! ביום אביבי כולם מגיעים. לא חוכמה…"

מוצאת בנשיות הרבה פירגון. "ככל שאני מלמדת יותר אני רואה שאישה זו נזר הבריאה. ואימהות הן היהלום שבנזר." וכאם חד הורית, היא פונה לנשים שבוחרות ללדת ללא בן זוג.

"לגדל ילד לבד זה לעמוד במיון ילדים תל השומר ב-12 בלילה, מוצאי שבת, כשאין למי להתקשר וגם אף אחד לא יבוא. אם את לא מוכנה לזה, תחשבי פעמיים. כאמא חד הורית את גם אמא וגם אבא, גם מפרנסת ראשית וגם משנית. מבחינתי, אני וברברה זה שתיים וזה המון… "

"בתרבות שלנו" היא מוסיפה "האמהות קדושה. למה אין אבהות קדושה ? זו אג'נדה גברית!"

לבנות שמתנצלות בסטודיו היא אומרת "אל תתנצלו, הכל בכוונה בהתכוונות, הכל בסדר! תעשו את המיטב שלכן נכון לכל רגע וזה מספיק. אל תשוו את עצמכן לאחרות זה מוביל לארס והרס."

בשבוע שבו ילדה את ביתה (לבעל מס. 4) פתחה את המשרד שלה. עבדה בעיקר על פרוייקטים פרטיים וגם לימדה בסדנא. בעקבות ההוראה עלה הרעיון לפתוח סטודיו בשיטת האמן והשוליה.

 


"אני עובדת בחלום חיי,  לעולם לא אצא לפנסיה, העבודה שלי זו התשוקה שלי."

ברברה קמה כל יום ב5 בבוקר ("הייתי קמה מוקדם יותר אבל אין עם מי לדבר …"). היא לא צריכה חופשה, אבל יוצאת בכל זאת בכדי להיות עם בן הזוג שלה.

את אהבת המקצוע והתשוקה קיבלה במשרד של עדה ורם כרמי )עדה כרמי מלמד-כלת פרס ישראל לאדריכלות 2007). "הייתה לי זכות גדולה, עדה היא המאסטרו שלי ועד היום היא מקור השראה בשבילי".

"המקצוע שלי הוא עיצוב פנים – מקצוע נפלא להתבגר לתוכו. אין שיפוטיות ואין ביקורתיות. הכל מצויין, כל עוד זה מייצר צמיחה ושימחה."

אפרופו עיצוב, איך קורה שאישה כל כך צבעונית, שעבודתה נסובה סביב צבעים, לובשת רק שחור ?

חבל לה על הזמן. היא קמה מוקדם  בבוקר ( 5:00 כבר אמרנו? ) ואין לה זמן וחשק להתקשקש עם צבעי הבגדים. הכל אצלה בארון שחור, "הכל מתאים לי ונראה עלי טוב (יש לי תופרת שתופרת את כל הבגדים).  יש לי דילמה אחת פחות בבוקר." על אותו היגיון נמצאים גם איפור קבוע ותספורת שמחזיקה שעות ללא צורך בסידור. ברברה גם לא מתעסקת עם קניות, בישולים וכביסות. "החיים שלי הם נטו תשוקה."

ברברה נולדה בווארשה, פולין ( "זה מה יש 🙂 " )  להורים רוסים. "אצלנו הרוסים אתה יכול להיות או מהנדס, או מהנדס או אינג'ינר".

ברברה קראה וכתבה מגיל 4, וכבר בגיל 5 ידעה שהיא רוצה להיות אדריכלית פנים. היא הייתה הציירת של בית הספר, הסולנית של מקהלה ,עורכת ראשית של העיתון ואלופת גוש דן ב 100 מטר…  בגיל 9 הגיעה לגובה המקסימלי שלה (ולכן העקבים המטורפים היום) אבל אז, כולם היו נמוכים ממנה והשנים עד כיתה ח' היו סיוטיות.

הילדה שציירה הכי יפה בגן הלכה לבי"ס טכני והמירה את הציור בשרטוט. היא הייתה גם חביבת המורים, וסיימה בהצטיינות את הלימודים. אבל חברים לא היו לה… "לא הלכתי אף פעם בתלם אך כילדה לא היו לי כלים להתמודד עם החריגוּת שלי."

סיימה בהצטינות גם את לימודיה בסדנא, בי"ס פרטי לאדריכלות ועיצוב פנים, ובגיל 24 יצאה לעולם הגדול. "נסעתי לארה"ב כברווזון מכוער וחזרתי ברבור. וזה אני היום. אי אפשר להוציא את הברבור ממני!"

בארה"ב למדה ועבדה 6 שנים ואף נישאה פעמיים (מתוך 5…). "אני אוספת חמותות סידרתית". עד היום היא בקשר עם כל אלו שבחיים.

"ועכשיו נדבר על חתונות …" כמי שהתחתנה 5 פעמים, ברברה טוענת בתוקף שאת הרבנות צריך להוציא מהמשבצת, עם חוקים ישנים שלא השכילו להתקדם. את הנישואין צריך לארגן כמו שותפות (נישואין בבסיסם היו עסק כלכלי ופוליטי בין ממלכות).

ברברה מרגישה, שמה שהיא עושה זו שליחות (מטעם עצמה), ויש לה 3 אג'נדות:

 1. "עיצוב פנים חייבים ללמוד בצורה חוויתית ולהתנסות בפרויקטים אמיתיים, כמו אמן ושוליה." כבר שנים רבות שברברה מלמדת עיצוב פנים בשיטת האמן והשוליה, כמו שהיה נהוג באירופה בימי הביניים ובשוויץ עד היום. "ככל שאני מלמדת יותר, אני מבינה שזה הכי נכון. איך התלמידים ידעו לדבר עם לקוחות, ספקים וקבלנים? אי אפשר ללמוד מקצוע ללא התנסות בעבודה. כאשר מסיימים לימודים ויוצאים לשוק העבודה, כולם רוצים ניסיון. מאיפה יגיע הניסיון אם לא יתחיל בזמן הלימודים?". אבל… צריך לדעת לעמוד בהתנגדויות של אנשים שרוצים תעודה אקדמית.
 2. עיצוב פנים זה לא מותרות. זה בסיס ויסוד. "בית מתוכנן ומעוצב נכון מייצר שמחה, אנרגיות טובות צמיחה והעצמה. מהווה מנוף לאיכות חיים -Power house . כשחיים במקום יפה זה עושה טוב לנפש. אנחנו שייכים למשפחת היונקים ולפיכך מושפעים מאור, צבע וחלל. זה משפיע על הנפש, הבריאות, החשק המיני, פריון עבודה ומצב רוח. זה מייצר אנשים טובים יותר. זו הסיבה שלא תשבו בחניון לשתות קפה…". "במדינה שלנו חסר מים, יופי ואהבה. אני ממונה על היופי והאהבה :)"
 1. תיקון התפישה הלא נכונה של מה זה עיצוב פנים ומה זו מעצבת פנים. "כשמעצבת פנים מתאימה את הלקוח לספה זו זילות של המקצוע. אדריכלית פנים טובה היא אישה טכנית, שמבינה בתוכניות עבודה, מפרטים, קונסטרוקציה, נוהלי עבודה לבניין, ספקים וכו. לדעת לחבר חומרים לצבעים זה בונוס. כמו ששף טוב נמדד במה הוא מגיש ואיך הוא מגיש את זה. ולא במפה ובסידור הפרחים…". "חשוב לא להתבלבל בין עיקר לטפל וללמד כמו שצריך"

"אני רוצה להשפיע. לא רוצה לשבת מול הטלויזיה ולאמר אוף". ברברה רוצה לעשות משהו שמצמיח, שיוכל לייצר שינוי בטווח הארוך. "זה לוקח זמן אבל, וצריך להתחיל  היכן שהוא". הדרך שלה היא לגדל דור של מעצבות פנים שיעבירו הלאה את המסר.

ברברה גם מלמדת קורסים במחירים מאד נוחים, כדי להביא את בשורת עיצוב הפנים ולהנגיש אותו לקהל הרחב, בתקווה שזה ישפיע בסופו של דבר על התרבות וההוויה דרך עיצוב הבית.

"העולם האישי לא נגמר ליד מפתן הבית. ד' אמותיי הוא מאד רחב. לא רק הדירה. גם חדר מדרגות, החצר, הבית משותף, השכונה והעיר."

יש לך מסר לקוראות ?

"אם את בונה, משפצת, שוכרת, קונה וכו' – קחי עזרה מקצועית. לא כל מי שיודע לנהוג במכונית יודע לתכנן אותה. לא כל מי שמדברת בטלפון יודעת לבנות אותו."

מהי נקודת המפנה בחייך ?

לפני כ-20 שנה הלכה לסדנת גשטאלט של ד"ר ירון זיו, שם הבינה על עצמה הרבה דברים. "הבנתי שאני בסדר גמור". כילדה שלא הלכה אף פעם בתלם זה לא היה מובן מאליו…

 

אנחנו "הרוסות" עליך ברברה. אישה מדהימה, מלאת חיים, שופעת אהבה ומעוררת השראה. זכינו, ולו לרגע קט, לראות את היופי והאהבה שאת ממונה עליהם. הצצנו ונפגענו 🙂

ורגע לפני סיום המון תודות לעמליה בקשי המאפרת הנפלאה ולזיוי ברקי הסטייליסטית ובעלת בוטיק בגדי מעצבים שליוו אותנו במקצועיות ובסבלנות אינסופית.

 

 

6 comments on “החיים שלי הם נטו תשוקה

 1. איזו אישה מדהימה!

 2. יעל קדם- יול

  20 בספטמבר 2016 at 15:51 הגב

  אחת ויחידה.
  זכיתי אני כמו הרבה מאוד אחרות ואחרים.

 3. מהכרות אישית…אישיות מאלפת בלתי נשכחת, מוכשרת בטרוף…קשה שלא להתאהב. שייכת למועדון המעריצים 🙂

 4. אדוה בנימין קלדרון

  20 בספטמבר 2016 at 21:28 הגב

  שדה מיוחדת במינה… גם אני זכיתי להציץ ולהפגע 🙂

 5. אישה כלכך מיוחדת במינה, מורת דרך בלתי מעורערת ,אין כמוך ולא תיהיה.
  אמא שלי כל הזמן דואגת להזכיר לי , "יאנה , כשיש לך סיטואציה לא נעימה שאת חייבת להתמודד איתה בחיי היום יום/עבודה , קודם כל תכנסי לדמות של ברברה" . לוקחת את זה איתי לכל החיים. נשיקות!

 6. אקלה- לאה אקשטיין

  22 בספטמבר 2016 at 12:30 הגב

  ברברה האחת והיחידה בכשרון מבורך, מקצועיות, באנושיות, בנדיבות, בחן ובהומור והכל בשפע!!!. עובדת איתה כבר על פרוייקט בניה שני, אי אפשר שלא להתאהב בה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *