יש הנותנים בשמחה, והשמחה שכרם

הכל התחיל ביום שהביאה את הבן שלה לגן. "הגננת אמרה לי 'את בוועד!' לא הבנתי מה היא רוצה מהחיים שלי…". מאז, ההתנדבות היא חלק בלתי נפרד מנורית. נורית אבנר, ילידת 56' (“שיעשו את החשבון לבד”) ליוותה את שלושת ילדיה בוועד ההורים מגן דרך יסודי, חטיבה, תיכון ובמקביל הייתה פעילה בהנהלות של שני מתנסים.

חינוך ונתינה תמיד היו קרובים לליבה. נורית שגדלה בבית דתי והתגייסה לצבא, למורת רוחם של ההורים והמורים, שירתה כרכזת תנאי שירות ("זה סוג של עובדת סוציאלית" ) וידעה שתעסוק בזה בעתיד. "החינוך הדתי שקיבלתי,העשיר אותי. אהבת לרעך כמוך, גמילות חסדים, ונתינה, זה הכל תוצאה של החינוך לערכים, שקיבלתי בבית בתיכון".

בתום הלימודים (חינוך מיוחד ויחסים בין לאומיים), עבדה עם ילדים אוטיסטים באיתנים  -"היה לי מאד קשה, שם הגעתי למסקנה שאני לוקחת ללב יותר מדי".

נורית המשיכה בפעילויות בתחום החינוך והתנדבות לאורך השנים. הייתה אחראית על הפעלת מתנדבים ומבצעים לגיוס כספים בבית איזי שפירא, ניהלה אדמיניסטרטיבית את בית הספר האנטרופוסופי, כיהנה כדירקטורית במגוונים (רשת מרכזי חוגים ופעילויות לכל הגילאים ברמת השרון) ועוד. במשך 5 שנים גם הפיקה בהתנדבות (יחד עם חברתה איריס שלגי) למעלה משלושים אירועי התרמה לעמותות ברחבי הארץ (אתגרים, אותות, בזכות, נא לגעת ועוד).

נורית חברה גם בעמותת כח נשים (כן), לקידום מנהיגות נשית, ולאחרונה נבחרה להיות סגנית יו"ר ישראל  בארגון עולמי שנקרא "אריה יהודה". זה ארגון של נשים יהודיות (חברות בו למעלה מ 18,000 נשים, רובן מארה"ב וקנדה), שתורמות מכספן הפרטי לארגונים בארצן. "בארץ אנחנו 120 נשים. בשנה האחרונה ליווינו פרויקטים של העצמת נערות ונשים בכל רחבי הארץ. השנה אנו מתמקדות באנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים ובגיל השלישי. כל שנה אנחנו משנות את מושא התרומה".

"אני רוצה להיות מעורבת. אני חושבת שמעורבות בקהילה ובחברה זה דבר מאוד חשוב.  לצאת מד' אמותיך ולהבין שאת חלק בלתי נפרד מהסביבה שמקיפה אותך ולהיות מעורבת. בנוסף היה לי תמיד מאוד חשוב להוות דוגמא אישית לילדים שלי, ולא רק לחנך אותם לאמירות של עשה ואל תעשה."

נורית מתגוררת ברמת השרון בשלושים השנים האחרונות. משנת 2003 עד שנת 2008 הייתה סגנית ראש העיר רמת השרון ואחראית על החינוך, התרבות, הנוער וההתנדבות ויו"ר מועצת הנשים הישובית. נורית קידמה בלהט את נושא ההתנדבויות של בני הנוער ותוך שנתיים עלה מס' המתנדבים ל-2500 בני נוער, שמתנדבים ב- 42  תחומים שונים. "הרעיון היה שלא יהיה בן נוער שירצה להתנדב ולא נמצא לו משהו שהוא יאהב להתנדב בו".  באותה תקופה כיהנה גם כסגנית הפורום של כל סגני ראשי הערים בארץ.

ב- 2013 פנו אליה תושבים והציעו לה להתמודד לראשות העיר. "אמרתי לעצמי שאני מאוד אוהבת את רמת השרון, גידלתי שם שלושה ילדים, יש לי הרבה ניסיון, ידע, ויכולת. אז למה לא ?"

נורית התמודדה בבחירות מול ארבעה גברים והגיעה למקום השני. בסוף 2015 התמודדה שוב בבחירות מיוחדות לרמת השרון, והיום היא חברת מועצה בקואליציה ויושבת ראש של שתי ועדות סטטוטוריות בעירייה העוסקות בבני נוער – האחת למיגור הסמים והאלכוהול והשנייה למיגור האלימות.

נורית אינה פוליטיקאית טיפוסית. "אני באה לעשות רק טוב. אני לא בן אדם של ריב ומדון, אבל יודעת לעמוד על שלי. הייתי אישה אחת מתוך חמישה מועמדים לבחירות. הייתי סגנית של  ראש עירייה  מאוד חזק, שקיבל בבחירות הקודמות כ-90% מהקולות ולא פחדתי להתייצב מולו."

משנת 2000 נורית מאמצת שני הוסטלים של עמותת אותות בהרצליה: הוסטל לנערות והוסטל לבנים שנקרא "בן גלים".

כשהחלה להתנדב בהוסטל לנערות, פגשה בנערה בת  14, שהגיעה באותו השבוע להוסטל. נערה יפה אך מאד עצובה, שבגיל 11 ברחה מהבית ועברה הרבה עד שהגיעה בגיל 14 להוסטל.  "שאלתי אותה מה החלום שלך? והיא אמרה שהחלום שלה הוא להיות עורכת דין ולעזור לאנשים. אמרתי לה שאם היא מאד מאד תרצה את זה, יהיו אנשים מסביבה שיתמכו בה והיא תגשים את החלום שלה."

נורית ליוותה את הנערה בזמן שהותה בהוסטל ובתקופת שירותה בצבא. לאחר השחרור היא גרה עם עוד שלוש בנות בשכירות, דרך עמותת עלם, והשלימה בגרויות. לאחר שעברה בהצלחה את הבגרויות סייעו לה נורית ובעלה ללמוד משפטים במכללת רמת גן , וכשסיימה את הלימודים עזרו למצוא מקום לסטאז'. היא עברה את בחינות הלשכה בפעם הראשונה, גם בכתב וגם בעל פה, והיום היא עורכת דין ואמא לבן. "היא בחורה מדהימה ומיוחדת, ואין לי ספק שהיא תצליח… זה מסוג הדברים שעושים בהרבה באהבה…"

"אני חייה בעולם הנתינה. המשפט של הרמב"ם 'יש הנותנים בשמחה, והשמחה שכרם' תמיד מלווה אותי".

מה המסר שלך לנשים ?

"אני אומרת לנשים אל תפחדו. תאמינו בעצמכן, ותגידו לעצמכן כל הזמן 'אנחנו מסוגלות', 'אנחנו יכולות'. תסתכלו במראה ותגידו לעצמכן כל יום ,אני יפה, אני מיוחדת, אני מסוגלת, לא מפחדת מכלום, אני הולכת עם האמת שלי".

מה האני מאמין שלך ?

"האני מאמין שלי הוא לא לפחד. לפני שהתמודדתי לבחירות שמעתי כל הזמן את השיר "לא לפחד מהפחד". כל פעם זה היה מחזק אותי. תעזי ותנסי. לפעמים זה לא מצליח, אבל זה לא צריך לשבור את הרוח שלך. צריך להמשיך הלאה ולנסות. תאמיני שיש מסביבך הרבה אנשים טובים, ותעזרי בהם. חשוב לדעת להודות על העזרה וגם לפרגן. אבל צריך גם לדעת לדרוש מאנשים."

 

נורית, את אישה חזקה ומעוררת השראה עם המון אהבה ואינסוף נתינה. הלב מלא אותך ולא שבע. אשרנו שזכינו !

ולפני סיום, המון תודות לצוות הנפלא שעבד איתנו במפגש המיוחד הזה:

למיכל אבינרי, הסטייליסטית מצבעוני סטיילינג , שעוזרת לנשים להרגיש טוב עם עצמן, וגם נותנת יעוץ ONLINE ברגעי התלבטות. מיכל גם עובדת בבנק הפועלים ומתנדבת בעמותת 'הרוח הנשית' בליווי נשים בנושאים פיננסים.

לעינב נפוסי, מאפרת מקצועית ובעלת צהרון בגבעת שמואל, שעזבה קריירה ניהולית מצליחה בג'יימס ריצ'רדסון לטובת עסק עצמאי ויצירתי.

One comment on “יש הנותנים בשמחה, והשמחה שכרם

  1. ענת נוי עזריאלי

    6 במאי 2017 at 10:54 הגב

    מעוררת השראה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *